O DIVADLE

Antonín Procházka jr.

Antonín Procházka jr.

ředitel a umělecký šéf

Instagram

Facebook

+420732946594

Jiří Strobach

Jiří Strobach

majitel/producent
Petr Čermák

Petr Čermák

majitel/producent
Jana Marečková

Jana Marečková

tajemnice divadla - zájezdy

+420608883681

jana.mareckova@divadlometro.cz


snowflake
Klimatizované
prostory
coffee-cup
Divadelní
kavárna
free-wifi
Veřejná
wifi
subway
Snadné
spojení MHD
love
Divadlo
v srdci Prahy
Divadlo Metro je moderní scéna v centru Prahy na Národní třídě s bohatou divadelní historií. Od poslední transformace v roce 2024 se zaměřuje především na komediální tvorbu českých i světových autorů. Pestrý repertoár klade důraz na lehkost, hravost a humor. Vedle vlastních inscenací nabízí Divadlo Metro pravidelně i inscenace známých hostů z Česka i zahraničí a další projekty, jako jsou diskuze, stand-upy a koncerty.
 
Převážně nevážně na Národní… v Divadle Metro. 

Umělecké směřování a výběr repertoáru uměleckého šéfa Antonína Procházky jr. vás bude bavit a chytře inspirovat. "Naším přáním je, aby divák odcházel odpočinutý, veselý a měl pocit, že čas strávený v Divadle Metro byl pro něj inspirativní." říká Antonín Procházka jr., ředitel a umělecký šéf divadla.

Otevírací doba

Divadlo Metro se otevírá pro diváky společně s divadelní kavárnou a šatnou 1 hodinu před začátkem představení. Vstup do hlediště je umožněn 30 minut před začátkem představení. Buďte prosím ohleduplní a přijďte do divadla včas, abyste nerušili herce a ostatní diváky.

Pokladna


Pokladna se nachází u hlavního vchodu do divadla a otevírá se v den konání představení v 15.00 - 19.00 hod., So-Ne a státní svátky 1 hod. před začátkem představení.
tel.: 277 278 952 e-mail: pokladna@divadlometro.cz

Parkování

Parkování v historickém centru Prahy bývá převážně složité a dostupnost volných parkovacích míst je nejistá. Doporučujeme využít parkování za řekou v přilehlých ulicích za Mostem Legií, případně některé z placených garážových parkovišť. Najít parkování

MHD

Nejbližší stanice metra Národní třída (linka B), dále Můstek (linky A, B). Nejbližší stanice tramvají Národní třída nebo Národní divadlo, linky 1, 2, 9, 12, 18, 22, 23, 25, 92, 93, 97, 98, 99

Pronájem divadla

Prostory Divadla Metro si lze pronajmout pro účely pořádání divadelních představení, zkoušek, či jiných kulturních a společenských akcí, křtů, prezentací, školení a dalších eventů. Přilehlé prostory foyaer a kavárny lze využít k zajištění občerstvení a rautů. 

Kancelář tajemnice divadla: +420 277 278 951 

Vybavení divadla

Divadlo Metro je vybaveno novou zvukovou a světelnou technikou odpovídající velikosti prostoru a náročnosti produkovaných divadelních představení. V rámci rekonstrukce divadla byla nově vybudovaná chybějící režijní kabina. Divadlo prozatím nedisponuje bezbariérovým vstupem.

Z historie

Z historie

Rozsáhlý dům na Národní třídě 25 byl vystavěn v palácovém novorenesančním stylu v roce 1870 podle plánů architekta Bohumila Tesaře (1835–1890), absolventa vídeňské akademie a do roku 1858 asistenta a stavbyvedoucího u Ferdinanda Fellnera ve Vídni. Po návratu do Prahy přešel k Josefu Zítkovi a spolupracoval s ním na projektu Národního divadla. V začátcích stavby (1868) byl hlavním stavbyvedoucím Národního divadla.
V roce 1919 zakoupil Václav Kleinhampl objekt čp. 961 na tehdejší třídě Viktoria. Název Palác Metro dostal dům po rozsáhlé přestavbě, která proběhla v letech 1922–1925 za rozhodující účasti profesora Školy uměleckých řemesel v Brně architekta Karla E. Orta (1881–1936) a inženýra Stanislava Bechyně, který projektoval náročnou železobetonovou konstrukci. Majitel domu zařídil v nových prostorách vyhlášený lahůdkářský obchod, kavárnu, vinárnu a později i kino pro tisíc návštěvníků. Zbytek rozsáhlého objektu sloužil jako kancelářská budova.
V prostorech taneční vinárny sídlilo mezi lety 1991 a 1996 pantomimické divadlo GAG Borise Hybnera, pro kterého vytvořil malý divadelní prostor „na míru“, spojený s interiérem bluesového Klubu osamělých srdcí seržanta Pepře (1990–1991), architekt a scénograf Miroslav Melena (1937–2008). V roce 2002 zde po další adaptaci sálu začalo působit Černé divadlo Metro.
Novorenesančním portálem se vchází do prosklené obchodní pasáže, na jejíž druhé straně se nachází vchod do divadla. Podélný sál s balkónem podél zadní stěny dnes nabízí možnost různého uspořádání prostoru od divadelního s elevací a kapacitou 209 míst.
Prameny a literatura: 
Úřad Městské části Praha 1, archiv odboru výstavby, spis domu čp. 961/I 
ZDEŇKOVÁ, Marie a VOMÁČKA, Josef. Miroslav Melena: scénograf a architekt = scenographer and architect. 1. vyd. V Praze: Institut umění - Divadelní ústav, 2011. 239 s. ISBN 978-80-7008-255-3. s. 146
Autor: Markéta Svobodová
Zdroj